Priprave na drugo mobilnost učencev v sklopu Erasmus+ projekta Iz učilnice v naravo in nazaj so se pričele že takoj po odobritvi projekta oktobra lansko leto. V mesecu juniju, ko je bilo na podlagi motivacijskih pisem izbranih pet udeleženci mobilnosti v Turčijo, pa smo zadevi pristopili še nekoliko bolj konkretno. Zaradi oddaljenosti in specifike destinacije je bilo potrebno urediti nekaj več stvari, kot je to potrebno za mobilnost znotraj EU. Izdelava potnih listov, rezervacija letalskih kart, zavarovanja, letališki transferji, nastanitev … to je le nekaj stvari, za katere je bilo potrebno poskrbeti pred odhodom. V veliki meri je organizacijo mobilnosti olajšala podpora vodstva šole, računovodstva in staršev. V pomoč nam je bilo tudi predhodno poznavanje šole gostiteljice, ki smo jo pred štirimi leti obiskali v sklopu projekta Izzivi inkluzije in se je pod vodstvom koordinatorja Serkana Ersoya izkazala za izredno zanesljivega partnerja. Za večino učencev je bilo to prvo potovanje z letalom. Učenci so v času mobilnosti pokazali veliko mero samostojnosti in se izkazali kot pravi ambasadorji šole, kraja in Slovenije. Učitelji pa smo dobili vpogled v delovanje turškega šolskega sistema iz prve roke. Seveda ni manjkala niti predstavitev našega kraja, šole, šolskega sistema, nad katerim so bili turški kolegi navdušeni. Predvsem se jim je zdel zanimiv sistem izvedbe CŠOD-jev, šol v naravi, plavalnih in kolesarskih tečajev. Prepričani smo, da je sodelovanje v projektih Erasmus prava odločitev, saj omogoča edinstven vpogled v šolske sisteme tujih držav in njihovih kultur, predvsem pa spoznavanje novih ljudi. In predvsem to se je v Turčiji izkazalo kot njeno največje bogastvo – topli, prijazni, odprti ljudje. Hvala vsem za pomoč pri izvedbi. Hvala, učiteljica Mihaela, učitelj Borut, Regina, Gaja, Jamin, Žiga in Jan. V sklopu iztekajočega projekta nas čaka še mobilnost učiteljev v Severno Makedonijo, veselimo pa se tudi obiska naših turških gostiteljev v mesecu maju.

video: Borut Pihlar