V ponedeljek, 9. 10. 2023, so imeli prvošolci MOŠ in POŠ naravoslovni dan z naslovom Doživimo in začutimo preteklost. Z avtobusom so se odpeljali v Rogatec, kjer so v Muzeju na prostem pobliže spoznavali življenje kmetov in obrtnikov v preteklosti.

Učenci  so se najprej okrepčali z malico, nato pa so se udeležili  treh doživljajskih etnoloških delavnic. Iz delčka kvašenega testa so oblikovali svoj unikatni pekovski izdelek “žuliko”. V glasbeni delavnici so spoznavali ljudska glasbila ter uživali v izdelovanju “nunalc”, na katere so tudi vsi skupaj zaigrali. V kovačiji so z velikim zanimanjem opazovali kovača pri kovanju žeblja, spoznavali njegove delovne pripomočke ter pomagali napihovati meh.

Po končanih delavnicah so si pod vodstvom kustosinj ogledali Šmitovo stanovanjsko hišo, gospodarsko poslopje, svinjak, vodnjak, podeželsko trgovino z mešanim blagom…

Pred odhodom so si v slamnatem peharju poiskali vsak svojo žemljico in se zadovoljni vrnili v šolo, saj so se imeli v Rogatcu zelo lepo.

Foto: Natalija Skale, Darja Žlender, Suzana Pirman