Skoči na glavno vsebino
Četrti dan našega obiska Turčiji je bil namenjen spoznavanju njihovega srednješolskega sistema in obisk ministra za šolstvo regije Alanya. Obisk srednje šole za glasbo in likovno umetnost v mestu Turkler je presegel vsa pričakovanja. Moderno opremljena šola z množico ateljejev in kabinetov za vajo instrumentov je kar vabila, da jo raziščemo. Ravnatelj je predstavil sistem srednjega šolstva v Turčiji in način vpisa v umetniško gimnazijo. Dijaki starosti 15 in 16 let so predstavili svoja likovna dela in za nas pripravili kratek koncert klasične in tradicionalne turške glasbe. Med nastopajočimi sta bila tudi dva dijaka z avtizmom. Ravnatelj pove, da so zelo ponosni na njihov program za delo z avtisti, saj se je izkazal kot zelo koristen za dijake in njihovo vključevanje v vsakdanje življenje. Prav tako pa so jih lepo sprejeli tudi ostali dijaki. Povedo še, da šolo obiskuje kar 12 različnih narodnosti, med njimi tudi ena Slovenka. V dar smo dobili nekaj bogato opremljenih knjig o Turčiji.
Pot smo nadaljevali do ministrstva za šolstvo v Alanyi, kjer nas je sprejel regionalni šolski minister. Zelo ga je zanimal naš pogled na šolski sistem v Turčiji. Kar nekaj časa pa si je vzel tudi za pogovor z našimi učenci. Predvsem ga je zanimal njihov pogled na nošenje šolskih uniform. Presenečen in navdušen je bil nad sistemom izbirnih predmetov, ki ga imamo pri nas. Na poti v hotel smo si privoščili še tradicionalne turške kofte. Sledilo je še kopanje in priprava na večerjo.
(Skupno 294 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost