Skoči na glavno vsebino

V petek, 13. 4. 2018, in ponedeljek, 16. 4. 2018 so učenci 8. in 9. razredov imeli kulturni dan Začetki slovenske književnosti na Dolenjskem. Spoznali so življenje in delo Josipa Jurčiča in si ogledali njegovo rojstno hišo oziroma Muzej na prostem Muljava, ki obsega tudi čebelnjak z zanimivi panjskimi  poslikavami, kaščo, sušilnico za lan, kozolec, gospodarsko poslopje in Krjavljevo kočo. Spoznali so veliko novega in videli veliko njim znanih in neznanih starih predmetov.
Nato so nadaljevali pot proti vasi Krka, kjer so si ogledali Krško jamo. V jami so videli na stenah izoblikovane razne podobe, in sicer sejalca, obraze znanih ljudi, čarovnice … Videli so tudi kapnike različnih oblik.
Izobraževanje so nadaljevali v Rašici, kjer so si ogledali spominsko sobo Primoža Trubarja, mlin in žago ter tako izvedeli veliko novega o načinu življenja ob koncu srednjega veka pri nas in o pomenu prvega slovenskega pisatelja, očeta slovenskega jezika in književnosti.
Doživeli so lep in poučen dan.

Besedilo: Bernarda Ošlak
Foto: Gašper Rebernik, Nika Šoštar
Video: Daša Smole, 8. a

 

(Skupno 204 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost