Skoči na glavno vsebino

V torek, 8. 10. 2019 so imeli prvošolci in drugošolci POŠ Pristava pri Mestinju naravoslovni dan. Odpeljali so se v Rogatec in dan preživeli v muzeju na prostem, ki ima zaradi izjemnih kulturnih, etnoloških, krajinskih in zgodovinskih lastnosti izjemen pomen za celotno Slovenijo in je bil leta 1999 razglašen za kulturni spomenik državnega pomena.

Udeležili so se treh delavnic. V “lavorju” so si umili roke in iz delčka kvašenega testa oblikovali svojo unikatno žemljico “žuliko”. V glasbeni delavnici so spoznavali ljudska glasbila ter uživali v izdelovanju “nunalc”, na katere so tudi vsi skupaj zaigrali. V kovačiji so spoznavali delo kovača in njegove pripomočke.
Ogledali so si Šmitovo stanovanjsko hišo, gospodarsko poslopje “štala”, dvojni vezani kozolec “toplar”, svinjak “štalunci”, vodnjak “štepih na čapljo”, stranišče na “štrbunk”, podeželsko trgovino z mešanim blagom, čebelnjak…

Pred odhodom so v slamnatem peharju poiskali vsak svojo pečeno žemljico in se polni vtisov vrnili v šolo.

Foto: Anja Špoljar Škrabl, Suzana Pirman

(Skupno 558 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost