Skoči na glavno vsebino

V petek, 7. 10. 2022, so imeli prvošolci MOŠ in POŠ v okviru Tedna otroka naravoslovni dan, katerega glavni cilj je bil doživeti in začutiti preteklost. Z avtobusom so se polni pričakovanj odpeljali ob vznožje Donačke gore in dan preživeli v muzeju na prostem, ki ima zaradi izjemnih kulturnih, etnoloških, krajinskih in zgodovinskih lastnosti izjemen pomen za celotno Slovenijo.

Ogledali so si Šmitovo stanovanjsko hišo, gospodarsko poslopje “štala”, dvojni vezani kozolec “toplar”, svinjak “štalunci”, vodnjak “štepih na čapljo”, stranišče na “štrbunk”, kovačijo, podeželsko trgovino z mešanim blagom, čebelnjak… ter ob tem spoznavali zanimivo življenje naših prednikov. Udeležili so se treh doživljajskih etnoloških delavnic. Iz delčka kvašenega testa so oblikovali svoj unikatni pekovski izdelek “žuliko”. Iz voska so izdelali vsak svojo svečko in izvedeli veliko zanimivosti o življenju čebel. V glasbeni delavnici so spoznavali različna ljudska glasbila, uživali v izdelovanju “nunalc” in nanje tudi z velikim navdušenjem zaigrali.

Pred odhodom so v slamnatem peharju poiskali vsak svojo pečeno žemljico in se veseli, polni vtisov vrnili v šolo.   

(Skupno 192 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost